SSD Nedir Ve SSD İle HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ?

King Slayer

Where we are
Yönetici
Kurucu
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
26
Beğeni puanı
19
Puanları
3
SSD artık her bilgisayar da olması gereken bir donanım haline gelmiştir.Ayrıca kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu yazımızda SSD hakkında bilgi vereceğim sizlere.

1. SSD Nedir?

Açılımı (Solid State Drive) yani Katı Hal Sürücüsü’ dür. Kullanım yeri veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Örnek olarak Windows’ u kurabilir veya harici depo olarak kullanabileceğimiz bir donanımdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. Sabit disklere göre daha hızlı olduğu için çok tercih edilmektedir.SSD olan bir bilgisayarda açık ara sabit disklerden daha hızlı olduğunu sıkça fark edebilriz. Aşağıdaki resimde HDD ve SSD’nin yapısını görebiliriz.

2. SSD ile HDD Arasındaki Farklar
Herkesin bildiği gibi aralarındaki en büyük en çarpıcı fark tabiki de hızdır.SSD ‘ye Windows’ u kurduğunuzda göreceksiniz ki bilgisayarınız HDD’ ye göre daha hızlı açılacaktır. Bilgisayarnızda ki programlarda da bu hızı fark edebilirsiniz. Ayrıca SSD HDD’ye göre fiyatı yüksektir.

SSD’nin yapısı HDD’ ye göre farkldır. HDD’ nin için de motor vardır ve bu döner bazen ses çıkarabiliyor ve ayrıca bozulma olasılığıda fazladır. SSD’ nin yapısı gereği böyle bi sorunla karşılaşmak mümkün değildir.
 
Son düzenleme:

root

Administrator
Yönetici
Kurucu
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
57
Beğeni puanı
42
Puanları
73
Konum
Hatay/İskenderun
Windows 10 kullanıcısı iseniz SSD Almak zorundasınız yoksa bilgisayar keyfiniz yok oluyor.
HDD Kullanıcıları için Windows 8.1 işini görecektir (Windows 7 desteği bitmeseydi o daha iyi olurdu)
 
Üst