Microsoft Access Nedir? Neler Yapılabilir?

#Liandry

я счастлив
Yönetici
Kurucu
Beğeni puanı
33
Microsoft Access Nedir?

Microsoft Access ya da Microsoft Office Access veri tabanı yönetim sistemidir.
Veri tabanı ve yönetim sistemleri arasına Access çok sonradan girmiş olsa da buna rağmen bir çok alanda önemli ölçüde başarılar elde etmiştir.
Bu başarı öyküsünde access'in yazılım araçlarının yüksek kullanıcı kolaylığına sahip olmasının etkisi bir hayli yüksektir.
Access'in iki şekilde kullanılabilir. Bunlardan biri hiç program kodu kullanmadan veri tabanı hazırlamak bir de program kodu kullanarak veri tabanı hazırlamak.
Access'de bir kullanıcının hiç program kodu bilmesine gerek duymadan rahatlıkla kendi veri tabanını hazırlayabilir.
Program kodu bilen arkadaşlar kendilerine veri tabanı hazırlarken daha üst düzey işlemler yapabilirler.

Microsoft Access ile kullanıcların rahatlıkla yapabileceği bazı işlemler;

· Birbiriyle bağlantılı yada bağlantısız çok sayıda tablo ve/veya veri tabanı yaratılabilir.
· Veri tabanlarını güncel tutabilmek için gereken işlemler , istenildiğinde kullanıcı tarafından tasarlanabilen formlar vasıtasıyla yapılabilir.
· Değişik yöntemlerle istenilen verilere ulaşılabilir ve çıktılar ekran yada yazıcıya yönlendirilebilir.
· Değişik biçim ve boyutlarda rapor ve etiket basımı gerçekleştirilebilir.
· Veri tabanında bulunan sayısal veriler üzerinde matematiksel hesaplamalar yaptırılabilir ve sonuçlar istenildiğinde raporlanabilir veya veri tabanında saklanabilir.
· Verilerin grafikler yardımıyla analizi yapılabilir ve raporlanabilir.
· Kayıtlar üzerinde filtreleme ve sorgulama işlemleri yapılarak istenilen kayıtların görüntülenmesi ve işleme konulması sağlanabilir.
· Excel , Word , Paradox , Dbase vb tabloları Access’te kullanılabilir yada Access tabloları bu uygulamalarda kullanmak üzere kaydedilebilir.

root

Administrator
Yönetici
Kurucu
Beğeni puanı
43
Hayatım boyunca kullanacağım bilgileri benimle paylaştın @#Liandry gerçekten her alanda işime yaracak çok teşekkürler.

zRekkamiX

❤️QUİT❤️
Onaylı Üye
Beğeni puanı
43
Kullanacaklara ve Faydalanacaklar için güzel bir konu olmuş.
Eline sağlık